برای اینکه بتوانید مطالب ویژه را بخوانید ابتدا باید ثبت نام کنید و سپس عضو ویژه شوید.

برای ثبت نام بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

شهر آنتالیا از جمله شهرهای توریستی و گردشگری در کشور ترکیه است که سالانه به دلیل وجود جاذبه های متعدد و دیدنی در دل خود و همچنین وجود امکانات تفریحی 

 

شهر آنتالیا از جمله شهرهای توریستی و گردشگری در کشور ترکیه است که سالانه به دلیل وجود جاذبه های متعدد و دیدنی در دل خود و همچنین وجود امکانات تفریحی مناسب در کنار کلی هتل لوکس و مجللی که در آن به چشم می خورد، پذیرای جمعیت زیادی از توریست های اقصی نقاط دنیا که به این شهر گردشگر پسند ترکیه ای سفر کرده اند، می شود. حال این بار در مجله گردشگری همگردی قصد پرداختن یه یکی از جاذبه های طبیعی و فوق العاده جذاب موجود در شهر آنتالیا یعنیآبشارهای دودن آنتالیا را کرده ایم و می خواهیم شما را با چنین پدیده کم نظیری در داخل طبیعت کشور ترکیه آشنا نماییم. پس در ادامه مطلب آبشارهای دودن ترکیهبا ما همراه باشید.

آبشارهای دودن آنتالیا

کمی با آبشارهای دودن - Duden Waterfalls

دودن، نام مجموعه ای است از دو آبشار بسیار دیدنی و البته مرتفع که از نظر موقعیت مکانی می توان آن ها را به آبشارهای بالادست و پایین دست تقسیم نمود.آبشارهای دودن آنتالیا در اقلیم طبیعی شهر واقع شده و به همین خاطر باید برای بازدید از آن ها کمی از محیط شهری آنتالیا خارج شویم تا در حدفاصل اندکی (حدودا 14 کیلومتری) از مرکز این شهر توریستی و گردشگری به مجموعه آبشارهای دودن دست پیدا نماییم. آبشارهای دودن از جمله جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیار معروف هم در داخل ترکیه و هم در فضای خارج از این کشور می باشند که با فاصله مشخصی از یکدیگر قرار گرفته اند و منبع تامین کننده آب زلال و جاری شده در آنان نیز از رودخانه ای به همین نام یعنی رود دودن تامین می شود و با وارد شدن و سر ریز شدن از این آبشارها در طی پیمودن مسیری 9 کیلومتری به دریای مدیترانه منتقل می شوند. برای دستیابی به آبشارهای دودن آنتالیا، باستی به اندازه همان مسیر 14 کیلومتری به نسبت مرکز شهر آنتالیا فاصله بگیرید تا سرانجام در یک پوشش انبوهی از درختان و گیاهان باطراوات به آبشاری با طول و عرض 20 و 15 متری مواجه شوید. توجه داشته باشید از جمله تفاوت های موجود بین آبشارهای بخش بالا و پایین دودن، وجود مراکز رفاهی متعدد نظیر کافه ها و رستوران ها در حوالی آبشار بالا دست این منطقه است که قطعا می تواند سبب ایجاد لحظاتی خوشایند برای شما و سایر همراهنتان در طول سفر جهت بازدید از این جاذبه طبیعی موجود در شهر آنتالیا باشد. البته فراموش نکنید که بخش دوم آبشارهای دودن ترکیه نیز می تواند به اندازه قابل توجهی برای آن دسته از گردشگران علاقمند به طبیعت گردی در اقلیم های گوناگون جهانی هم بسیار دیدنی و تماشایی بحساب بیاید! برای رفتن به طرف آبشار پایین دست دودن باید از مناظر چشم نواز طبیعتِ شهر آنتالیا و همچنین غارهای تاریک و گونه های مختلفی از گیاهان و جانوران بومی این منطقه عبور کنید تا بالاخره در حوالی ساحل لارا با این آبشار مغرور و خروشان رو به رو شوید. آبشار پایین دست دودن از ارتفاع 40 متری برخوردار است و آخرین ایستگاه جریان آبی موجود در آبشارهای دودن می باشد که بعد از آن، این آب ها به داخل دریای مدیترانه ریخته می شوند و به دلیل وجود ارتفاع بسیار زیاد آبشارهای دودن ترکیه، صدای دوست داشتنی در حین سقوط جریان آبی از آن به گوش تمامی بازدید کنندگان این آبشار خواهد رسید که قطعا تا مدت ها نمی توانند این صدا را در ذهن خود فراموش کنند.

آبشارهای دودن ترکیه

منبع تامین کننده آب آبشارهای دودن

همانطور در بخش قبل نیز اشاره کوتاهی به آن داشتیم، آب جاری شده در آبشارهای دودن ترکیه از رودخانه ای به همین نام رودخانه دودن تامین می شود که این رودخانه نیز از چشمه های موجود در رشته کوه توروس سرچشمه می گیرد و در نهایت با گذر از بخش هایی بر روی زمین و همچنین زیر زمین و پر کردن گودال هایی در سفره آب های زیرزمینی شهر آنتالیا به دریای وسیع مدیترانه منتقل می شود. شایان ذکر است که جاری شدن آب رودخانه دودن سبب خلق آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری در طول مسیر خود شده که آبشارهای دودن آنتالیا گل سر سبد این جاذبه های آبی و طبیعی می باشند! همچنین بد نیست بدانید که مسئولان کشور ترکیه از وجود و قدرت جریان آب موجود در این رودخانه در زمینه های توربین های آبی بهره وری می کنند.

آبشارهای دودن ترکیه| منبع تامین کننده آب آبشارهای دودن

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید. ابتدا می بایست ثبت نام کنید.